Edebiyatın diğer güzel sanat dallarıyla benzer yönlerini belirtiniz.

Edebiyatın diğer güzel sanat dallarıyla benzer yönlerini belirtiniz.

0
ozan 13.12K Rep.

Edebiyatın diğer güzel sanat dallarıyla benzer yönlerini belirtiniz.

ozan seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
Eda 2.99K Rep.

Edebiyat için kısaca “söz sanatı” diyebiliriz. Kelimeleri ve cümleleri kullanarak sanat yapma işidir.

Edebiyatın belki de en çok benzediği alan müziktir. Çünkü her ikisinde de sözlü ifadeler ile bir şeyler anlatılıyor. Müzikte ek olarak bir ses ekleniyor. Müzik türleri arasında da en çok rap müziğe benzer çünkü rap, daha çok söz kullanır ve bu sözleri ahenk unsuru oluşturması açısından kafiyeli olacak şekilde tercih eder.

Bunun haricinde resim çizmeye benzetebiliriz belki. Ressamlar, akıllarından geçen şeyleri görsele dökerler. Tuval, fırça boya, kalem gibi şeyler kullanarak resim çizerler. Edebiyattaki boya, fırça gibi aletler ise sadece sözcüklerdir. Sözcüklerle bir bakıma resmetme işlevi yapılır. Anlatılmak istenen sözcüklerle anlatılır, betimlenir.

Bunun haricindeki tiyatro, sinema gibi sanatlarda da edebiyat kullanılır. Aktarılmak istenen bir düşünce aktarılmaya çalışırken sözcükler kullanılır. Yani buna bakarak, edebiyatın tiyatro ile iç içe olduğunu söyleyebiliriz.

Belki dans ile de edebiyatı benzetebiliriz. Edebiyattaki şiirlerde genellikle bir ahenk vardır. Sözcükler birbirleri ile uyum içerisindedirler. Dans da benzer şekilde, hareketlerin uyumudur. Yapılan figürler birbirleri ile ahenk içerisindedirler.

ozan en iyi cevap seçildi
×

Giriş Yap