Duyu organlarının sağlığını korumak için yapılması gerekenleri tartışalım.

Duyu organlarının sağlığını korumak için yapılması gerekenleri tartışalım.

1
ahmet 11.84K Rep.

Duyu organlarının sağlığını korumak için yapılması gerekenleri tartışalım. Duyu organlarının sağlığı ile ilgili meslek gruplarını araştıralım. Bu meslek gruplarının toplum sağlığı açısından önemini tartışalım.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Duyu organlarımızın sağlıklı olması çok önemlidir. Bu nedenle duyu organlarının sağlığının korunması için alınması gereken önlemleri öğrenelim.

Göz sağlığımızı korumak için:

• Uzun süre ve yakından televizyon izlememeliyiz, bilgisayar ekranına bakmamalıyız.
• Havlu gibi yüzümüzü sildiğimiz eşyaların temiz olmasına özen göstermeliyiz.
• Başkasına ait olan gözlük, lens gibi araçları kullanmamalıyız.
• Bilgisayarda çalışırken ekranın tepe noktasını göz seviyemize göre ayarlamalıyız. Göz-ekran arasındaki uzaklık 50-70 cm olmalıdır.
• Parlak ışık kaynaklarına çıplak gözle bakmamalıyız.
• Kitap okurken gözümüzle kitap arasındaki mesafenin en az 35 cm olmasına dikkat etmeliyiz.

Kulak sağlığımızı korumak için:

• Gürültülü ve yüksek şiddette seslerin bulunduğu ortamlar kulak zarına zarar verir. Böyle ortamlarda uzun süre bulunmamalıyız. Yüksek şiddette sesin bulunduğu ortamda kulağımızı kapatıp ağzımızı açarak kulak zarımızın zarar görmesini engellemeliyiz.
• Kulak temizliğine özen göstermeliyiz.
• Sivri cisimleri kulağımızın içine sokmamalıyız.
• Kulak ağrısı gibi rahatsızlıklarda zaman kaybetmeden doktora gitmeliyiz.

Deri sağlığımızı korumak için:
• Deri temizliğimize dikkat etmeli, sık sık banyo yapmalıyız.
• Giysilerimizin temiz olmasına ve deterjan artığı barındırmamasına dikkat etmeliyiz.
• Deride oluşan kaşıntı, kızarıklık gibi durumlarda zaman kaybetmeden doktora gitmeliyiz.
• Özellikle yaz mevsiminde öğle saatlerinde güneşe maruz kalmamalıyız. Güneşten korunmak için koruyucu kremler kullanmalıyız.

Burun sağlığımızı korumak için:
• Burun temizliğimize özen göstermeliyiz.
• Burun içi kıllarımızı koparmamalıyız.
• İçeriğini bilmediğimiz maddeleri koklamamalıyız.
• Burnumuz kanarsa ihmal etmeden doktora gitmeliyiz.

Dil sağlığımızı korumak için:
• Çok sıcak ve çok soğuk besinleri tüketmemeliyiz.
• Ağız ve diş temizliğine özen göstermeli, her yemekten sonra dişlerimizi fırçalamalıyız.
• Sigara ve alkol, dildeki tat tomurcuklarına zarar verir. Bu nedenle sigara ve alkol kullanan kişiler besinlerin tadını iyi alamaz. Yaşam boyu sigara ve alkol kullanımından uzak durmalıyız.

Deri, saç, tırnak, ağız içi hastalıkları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar üzerinde araştırmalar yapan bilim dalı dermatolojidir. Bu bilim dalında çalışan uzmanlara ise dermatolog adı verilir.
Ben, akne gibi cilt problemleri, alerjiler, cilt yanıkları; tat körlüğü ve pamukçuk gibi ağız içi hastalıkları, yanık, böcek ısırıkları, egzama ve uçuk yaygın görülen deri hastalıklarıdır.
Cilt problemleri olan hastalara dermatologlar tarafından uygun ilaçlar reçete edilerek hastalığın tedavisi sağlanır.
Dermatologlar, ciltteki incelemelerini dermatoskop adı verilen cihaz ile yaparlar. Bu işlem dermoskopi adını alır. Dermatoskop ile bakılan yüzdeki ben, olduğundan 10 – 30 kat daha büyük görünerek incelenebilir. Özellikle bilgisayarlı dermoskopi sayesinde benler incelendikten sonra görüntü bilgisayara kaydedilebilmekte ve hastanın kontrolleri sırasında bendeki değişiklikler değerlendirilebilmektedir. Bu sayede deri kanserinin erken teşhisi sağlanabilir.
Duyma bozuklukları, kulak enfeksiyonları, denge problemleri, yemek borusu hastalıkları, solunum yolu enfeksiyonları, yutma bozuklukları kulak burun boğaz uzmanlarının çalışma alanındadır. Kulak burun boğaz uzmanları temel tıp eğitimini aldıktan sonra üç buçuk yıllık uzmanlık eğitimini almaktadır.
Duyma bozuklukları doğuştan olabildiği gibi sonradan da gelişebilir. Kulak zarı bozuklukları ve orta kulak kemiklerinin kaynaşması doğuştan gelen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar işitmede sorun yaratır. Kulak burun boğaz uzmanları, duyma bozukluğu olan kişilere işitme cihazı takarak hastaların dış ortamdaki sesleri daha rahat algılamalarını sağlayabilir.
Tıp alanında cerrahi yöntemlerin gelişmesi pekçok buluşa olanak sağlamıştır. Bu gelişmelerden bir tanesi de balon katater yöntemidir. Pekçok kulak hastalığının sebebi olan östaki borusunun tıkanıklığı, balon katater yardımı ile açılmaktadır. Hasta sağlığına kavuşturulmaktadır.
Burunla ilgili en yaygın görülen problem burunun yapısal bozukluklarından kaynaklanır. Burun eğriliği, nefes almayı güçleştirir. Grip ve nezle gibi enfeksiyonlar ise koku ve tat alma duyularını geçici olarak engeller.
Bazı yiyecekler ya da ateşli enfeksiyon hastalıkları tat alma organı olan dilde rahatsızlıklara neden olur. Pamukçuk, tat körlüğü, dil pası, dil iltihaplanması bunlardan bazılarıdır.
Görme bozuklukları ve göz cerrahisiyle göz doktorları ilgilenir. Göz doktoru olabilmek için öncelikle üniversitelerin tıp fakültelerinin 6 yıllık eğitimini tamamlamak gerekir. Ardından TUS’a (Tıpta Uzmanlık Sınavı) girerek uzmanlık için yeterli puanı almak gerekir. 5 yıl asistanlık yaparak uzmanlığını tamamlayan doktorlar göz doktoru unvanını alabilirler.
Göz doktorları görme bozukluklarının teşhis ve tedavisini yaparlar. Göz doktorları hastalığın başka bir uzmanlık alanıyla ilgisini fark ederlerse ilgili bölüme sevk ederler.
Görme bozukluğu olan hastalar göz doktorunun önereceği dereceli gözlük ya da kontak lens ile görüş kalitesini artırabilir.
Göz doktorları tarafından hazırlanan reçete, optisyen adı verilen sağlık personelleri tarafından incelenir. Optisyenler hastaların uygun gözlük ya da lensi seçmesine yardımcı olur. Ayrıca optik camlarının çerçeveye montajı da optisyenler tarafından sağlanır.
Optisyenlik mesleğinin eğitimi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının “Optisyenlik” bölümünde verilmektedir.
Miyop, hipermetrop, astigmat, renk körlüğü ve şaşılık göz kusurlarındandır. Renk körlüğü ve şaşılık doğuştan, diğer göz kusurları sonradan oluşur.
Göz merceğinin yapısındaki bozukluk nedeniyle cisimlerin görüntüsü retinanın önünde oluşur. Yakın görülür, uzak mesafadeki cisimler net görülemez. Bu göz kusuruna miyop denir. Cisimlerin görüntüsü retinanın arkasında oluşursa hipermetrop adı verilen göz kusuru oluşur. Hipermetropta uzak görülür, yakın mesafedeki cisimlerin görüşünde sorun yaşanır. Göz küreselliğini kaybettiğinde ise astigmat denilen göz kusuru oluşur. Miyop, hipermetrop ve astigmat göz kusurlarını gidermek amacı ile lens ve gözlük gibi optik araçlar kullanılır.
Gözlük ya da kontak lens kullanan hastaların şartları uygunsa lazer yöntemi ile hasta sağlığına kavuşturulabilir. Lazer yönteminde korneanın üst yüzeyinde ince bir tabaka kesilerek kapakçık şeklinde açılır. Açılan yüzeye lazer uygulanarak miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz kusurları düzeltilebilir.
Bazı renklerin ayırt edilemediği kalıtsal hastalık renk körlüğüdür. Renk körleri çoğunlukla kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemez. Renk körlüğünün tedavisi yoktur.
Göz yuvarlağını hareket ettiren kasların normalden uzun ya da kısa olması şaşılık adı verilen göz kusuruna neden olur. Şaşılık, ameliyatla düzeltilebilir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap