Dünya ve Ay arasındaki hareket ilişkisini, bu ilişkinin yol açtığı sonuçları ve bunların günlük hayata etkisi

Dünya ve Ay arasındaki hareket ilişkisini, bu ilişkinin yol açtığı sonuçları ve bunların günlük hayata etkisi

1
ahmet 11.84K Rep.

Dünya ve Ay arasındaki hareket ilişkisini, bu ilişkinin yol açtığı sonuçları ve bunların günlük hayata etkisini aşağıdaki noktalı yerlere kendi cümlelerinizle yazınız.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.07K Rep.

Aşağıdaki fotoğrafta Güneş tutulması yer almaktadır. Güneş tutulması sırasında Dünya’nın bir bölümü, gündüz vakti olmasına rağmen güneş ışınlarını alamaz ve gün ortasında gece olmuşçasına bir karanlık yaşanır. Birkaç dakika süren bu doğa olayının nedeni, Ay’ın Dünya ile Güneş’in arasına girmesi ve güneş ışınlarının Dünya’ya ulaşmasını engellemesidir. Güneş tutulması sırasında Dünya’nın bir bölümünde Ay’ın gölgesi oluşur.

Ay, Dünya etrafında bir yılda 12 kez dolanır. Her bir dolanım bir ay olarak adlandırılır. Dolayısıyla Ay, Dünya ile Güneş arasına bir yıl içerisinde 12 kez girerek yeni ay evrelerini oluşturur. Ancak Ay’ın Dünya etrafındaki her dolanımında Güneş, Dünya ve Ay aynı doğrultuda bulunmaz. Böylece her yeni ay evresinde Güneş tutulması gerçekleşmez. Güneş, Dünya ve Ay’ın aynı doğrultuda olduğu dönemlerde Güneş
tutulması gözlenir.

Bazı geceler ise Ay’ı gökyüzünde tam bir küre olarak görürüz. Bu evrede Ay, dolanımının yarısını gerçekleştirmiştir. Dünya, aşağıdaki şekilde olduğu gibi Ay ile Güneş arasında olduğunda Ay’ın Dünya’ya bakan yüzü güneş ışınlarını alır. Bu nedenle Ay’ı tam küre olarak gözlemleriz. Bu evre dolunay evresi olarak adlandırılır. Ay tutulması dolunay evresinde gerçekleşir.

Ay’ın Dünya etrafında tam bir dolanımı bir ay olarak adlandırılır. Dünya, Ay ile Güneş arasına bir yıl içerisinde 12 kez girerek dolunay evresini oluşturur. Bu süreçte Güneş, Dünya ve Ay aynı doğrultuya geldiğinde Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşer ve böylece Ay tutulması gerçekleşir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap