Destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerekir?

Destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerekir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Sağlığımızı Korumalıyız Araştırma Sorusu
Destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerekir?
Araştırma Yöntemi
• Grup çalışması yaparak kemik, eklem ve kasların sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini bilimsel sağlık dergileri, İnternet vb. kaynaklardan araştırınız.
• Ailenize, bir doktora, hemşireye ya da sağlık uzmanına iskelet ve kas sağlığı hakkında öğrenmek istediklerinizi sorunuz.
• Yaşamınız boyunca destek ve hareket sisteminizin sağlıklı kalabilmesi için yapmanız gerekenleri arkadaşlarınızla tartışınız.
• Tartışma sonuçlarınıza dayanarak destek ve hareket sisteminin sağlığı hakkında doğru ve yanlış davranışları içeren bir poster hazırlayınız.
Sonuç ve Paylaşma
Posterinizi sınıfta arkadaşlarınıza sergileyiniz.

mhmtdmn seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
Eda 2.99K Rep.

Destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için ne yapmalıyız?

1-ağır eşyalar kaldırmamalıyız.

2-spor yapmalıyız.eğer spor yaparsak destek ve hareket sistemimiz gelişir.

3-eğer kiloluysak zayıflamalıyız fazla kilolarımızdan kurtuluruz.

4-dik durmalıyız.

mhmtdmn en iyi cevap seçildi
0
ozan 13.12K Rep.

İskelet ve kasların düzgün çalışması hareketlerin seklini belirler. Buna göre iyi çalışmayan ya da yaralanmış kemik ve kaslar, hareket yeteneğini olumsuz etkiler. Kemiklerle ilgili sağlık sorunları, genellikle kemik çatlamaları ve kırılmalarıdır. Kemik, oluşan kırıkları tamir etme yeteneğine sahiptir. Kırık ya da çatlaklar oluştuğunda o bölge alçıya alınır. Bu sayede hareketsiz kalan kemikler, doğru şekilde ve daha hızlı birleşir. Kemiklerin farklı tedavi yöntemleri vardır. Kemiklerin kırık olan bölgelerine, kemikten yamalar yapılabilmektedir. Günümüzde kırıklar için kullanılan yaygın yöntemlerden biri de platin çubuk takma yöntemidir. Bu yöntemde, platin çubuklarla birleştirilen kemiklerin kaynaşması sağlanmaktadır. Günümüzde, onarılması imkansız kol ve bacakların yerine protez olanları kullanılabilmektedir. Protez kol ve bacaklar, kisinin hareketlerini daha rahat yapabilmesine yardımcı olmaktadır. Örneğin, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir koşucu protez bir bacakla yarışlara katılabilmektedir. Kaslar, kemiklere bağlandığı bağlar sayesinde kemiği çekerek kemiğin hareket etmesini sağlar. Kası aşırı gerginleştiren hareket sonucu bu bağlar zarar görebilmektedir. Bunun dışında çarpma ile kaslarda ezilme ortaya çıkabilmektedir. Kopan kas bağları, ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Kas ezilmelerinde ise kopan kas bağları bandajlanmaktadır. Kemikleriniz ya da kaslarınıza gelecek zararları en aza indirmek, onlara iyi bakmaya bağlıdır. Bu nedenle kemiklerinizi ve kaslarınızı dayanıklı hâle getirmek önemlidir. Düzenli beslenme, spor ve egzersiz yapma, kemik ve kas sağlığı için önemlidir. Kemiklerin yapısında kalsiyum vardır. Gelişim çağında, yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini tüketmek önemlidir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap