Çocukluktan ergenliğe geçişte oluşan bedensel ve ruhsal değişimlerin neler olduğu ve bu değişimlerle nasıl başa çıkılabileceği konusunda sınıfınızda arkadaşlarınızla tartışınız.

Çocukluktan ergenliğe geçişte oluşan bedensel ve ruhsal değişimlerin neler olduğu ve bu değişimlerle nasıl başa çıkılabileceği konusunda sınıfınızda arkadaşlarınızla tartışınız.

1
Talha 769 Rep.

Çocukluktan ergenliğe geçişte oluşan bedensel ve ruhsal değişimlerin neler olduğu ve bu değişimlerle
nasıl başa çıkılabileceği konusunda sınıfınızda arkadaşlarınızla tartışınız.

Aykut cevaplandı
0
Aykut 824 Rep.

Fiziksel değişim ;
Erkeklerde görülen değişiklikler boy ve kütle artar, vücut gelişir. Üreme organları gelişir. Sperm üretimi başlar. Gırtlak gelişir, ses kalınlaşır. Sivilce oluşumu görülür. Deride yağlanma görülür. Koltuk altı ve cinsel bölgede kıllanma olur. Bıyık ve sakal oluşumu başlar. Ter ve yağ salgılaması artar. Kızlarda görülen değişiklikler Boy ve kütle artar, vücut gelişir. Üreme organları gelişir. Yumurta üretimi ile birlikte âdet dönemi başlar. Sivilce oluşumu görülür. Kalça, yağ dokusunun birikmesi sonucunda genişler. Göğüsler belirginleşmeye başlar. Koltuk altı ve cinsel bölgede kıllanma olur. Ter ve yağ salgılaması artar. Seste değişim olur.

Ruhsal değişim ise;
Kimlik arayışı: Toplumdaki rolünü belirleme, hayatı ve çevreyi sorgulama isteği görülür.
Bağımsızlık arayışı: Kendi başına hareket etme ve yalnız kalma isteği görülür.
Çocukluk döneminin bitmesiyle başlayan ergenlik dönemi, insan yaşamının doğal süreçlerinden biridir. Bu nedenle birey, vücudunda ortaya çıkan değişimlerden utanmamalı; bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için olumlu arkadaşlıklar edinerek çevresindeki insanlarla iletişim içinde olmalı, hobiler edinmeli ve zararlı
alışkanlıklardan uzak durmalıdır.
Duygusal dalgalanma: Sebepsiz yere canı sıkılır. Aşırı öfke, hayal kurma, cinsel konulara merak, utangaçlık, gün içinde ani duygu değişimi görülür.

Aykut cevaplandı
×

Giriş Yap