Çocuk haklarının ihlal edildiği örnek bir olay bulunuz.

Çocuk haklarının ihlal edildiği örnek bir olay bulunuz.

1
ahmet 11.84K Rep.

Çocuk haklarının ihlal edildiği örnek bir olay bulunuz. Bu ihlalin giderilmesi için hangi çalışmaların yapıldığını veya yapılabileceğini araştırınız.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.07K Rep.

Çocuklar, “Çocuk işçiliğine hayır” dedi.
İstanbul Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı çocuk ve gençlik merkezlerinden hizmet alan çocuklar, çocuk isçiliğine dikkat çekmek için Beyoğlu’nda yürüyüş yaptı.
12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen çocuklar, “Ellerim Boya Yerine Kalem Tutsun” yazılı pankartlar ve balonlar taşıyarak, “Çocuk işçiliğine hayır” sloganları atarak Taksim Meydanındaki Cumhuriyet Anıtı’na kadar yürüdü. İstanbul Sosyal Hizmetler Müdürü Önal İnal tekin, çocuk işçiliğinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir sorun olduğunu vurgulayarak, “Çocuğu çalıştırmak da çocuğa yönelik bir şiddettir.” dedi. İnaltekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat bunu önlemek için öncelikle bağımsız bir kamu denetçiliği sisteminin getirilmesi gerekiyor. Çocukların oyun, gezme haklarını ellerinden alan bu sistemlere karşı hepimiz birlikte mücadele edeceğiz. Çocuğa yönelik şiddeti ortadan kaldırmada en iyi faaliyet, çocuk işçiliğini kaldırmak. Bu nedenle gerek kamu gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla beraber el ele vererek çocuk işçiliğine karşı duracağız.
Çocuklara para değil, elinizi uzatın.
Taksim’de su ve mendil satan çocukların geleceklerinin karartılmaması gerektiğini anlatan İnaltekin, “Çocuklara verilen paralar, onların sokakta kalmalarını perçinleştirir.” dedi.
İstanbul Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı Beykoz 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezinden hizmet alan çocuklardan Tarık Bozkuyu, arkadaşları adına yaptığı konuşmada, dünyanın her yerinde milyonlarca çocuğun kötü şartlar altında çalıştırıldığını söyledi. Çalışan çocukların Türkiye’nin ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli problemlerinden biri olduğuna dikkati çeken Bozkuyu, “Bu problemi ortadan kaldırmak için öncelikle biz çocukların eğitimlerimize devam etmemiz gerekiyor. Siz büyükler çalışan ya da çalıştırılan çocuklara para değil elinizi uzatın.” dedi.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap