Cemaat, hutbe, ezan, kamet kelimelerinin anlamlarını sözlükten bulup defterinize yazınız.

Cemaat, hutbe, ezan, kamet kelimelerinin anlamlarını sözlükten bulup defterinize yazınız.

1
ozan 13.07K Rep.

Cemaat, hutbe, ezan, kamet kelimelerinin anlamlarını sözlükten bulup defterinize yazınız.

mhmtdmn seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
mhmtdmn 3.13K Rep.

Ezan, namaz vakitlerini Müslümanlara bildirmek için yapılan bir çağrıdır. Ezan okuyan kişiye müezzin denir. İslam tarihinde ilk müezzin Bilal-i Habeşî’dir. Müezzinler, Hicret’in birinci yılından (623) bu yana ezan okuyarak Müslümanları namaza davet ederler. Ezanda Yüce Allah’ın (c.c.) birliği, ondan başka ilah bulunmadığı, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Allah’ın (c.c.) kulu ve elçisi olduğu gibi hususlar vurgulanır.

Kamet; farz namazlarından önce getirilir. Kametin okunuşu, ezanın okunuşu ile aynıdır. Ancak “Hayye alel felâh.” ifadesinden sonra iki defa “Kad kâmetis salâh.” cümlesi söylenir. Bu cümle, “Namaz başladı.” anlamına gelir. Cemaatle kılınan namazlarda kameti müezzin okur. Kametin okunuşu ezana göre biraz daha hızlıdır.

Cemaat topluluk, kalabalık.Namaz kılmak, vaaz veya mevlid dinlemek için bir araya gelmiş kimselerden meydana gelen topluluk. Aynı dinden veya soydan insanların topluluğuna da cemaat denir: İslam cemaatı, Musevi cemaati gibi. Tarihte yeniçeri ocağı, saray gibi yerlerde çeşitli hizmetlerin yürütülmesiyle görevli çeşitli topluluklara da cemaat ismi verilmiştir. Tarihte yeniçeri ocağı, saray gibi yerlerde çeşitli hizmetlerin yürütülmesiyle görevli çeşitli topluluklara da cemaat ismi verilmiştir.

Hutbe, halka hitap etmek ve söz söylemektir. Terim anlamı ise cuma namazı ve bayram namazlarında minbere veya yüksekçe bir yere çıkıp Allah’ı anıp Peygambere salavat getirerek toplumun çeşitli konularda bilgilendirilmesidir. Bu bakımdan İslam’da hutbenin önemli bir yeri vardır. Hutbe Cuma ve bayram namazlarında okunmaktadır.

mhmtdmn en iyi cevap seçildi
×

Giriş Yap