Çağla ve Engin kemik gelişimlerinin sağlıklı olması için nasıl beslenmeli?

Çağla ve Engin kemik gelişimlerinin sağlıklı olması için nasıl beslenmeli?

0
ahmet 11.84K Rep.

Çağla ve Engin bu hafta sonunu iple çekiyorlardı. Teyzeleri onları ilk kez kukla tiyatrosuna götürecekti. Sabırsızlanan çocuklara anneleri, teyzeleriyle yaptıkları anlaşmayı hatırlatmış; çocuklar ise her ne kadar hoşlarına gitmese de anlaşmaya uyacaklarına söz vermişlerdi. Buna göre, her akşam bir tabak sebze yemeği ve bir porsiyon da et yiyecek, bunun yanında mutlaka süt ve yoğurt tüketeceklerdi. Engin, teyzesine neden ille de süt içmek ve yoğurt yemek gerektiğini sorduğunda,
“Kemiklerin sapasağlam olsun diye!” cevabını aldı ve buna çok sevindi. Çok güçlü olmak istiyordu çünkü.

Nihayet tiyatro günü gelip çattığında, teyzeleri, tam söz verdiği saatte çocukları almaya gelip Harbiye’ye yürüyerek gideceklerini söyledi. Şişli’den Harbiye 20 dakikalık bir yürüyüş demekti. “Spor yapmış olacağız çocuklar!” diye neşeyle açıkladı. Bir an önce çıkmalıydılar yoksa gecikeceklerdi. Ama Çağla hâlâ aynanın karşısındaydı.“Bak Engin!” dedi, alt göz kapağını aşağı çekerek. “Damarlarıma bak!” Engin’in gözleri fal taşı gibi açıldı, “Ne işi varmış orda damarın!” dedi. “Gözlerde ve tüm vücudumuzda,” diye söze başladı teyzeleri, “damarlarımız var çocuklar. Kan dolaşımı bu damarlar sayesinde oluyor, dahası da var…” Saatin tekrar farkına varınca sözü yarıda bırakıp telaşla yola koyuldular. Harbiye’ye vardıklarında biraz yorulmuşlardı. Çağla, “Kalbim çok hızlı atıyor.” dedi. Bu sırada oyunun başlayacağını haber veren zil çalınca Engin, “Benim de benim de!” diyerek kardeşine katıldı.

Yerlerine oturdular, nihayet oyun başladı. Karanlık sahnede önce bir ışık belirdi, hemen altında da ipli kuklasıyla kuklacı. Renkli giysileri içindeki kukla konuşmaya başladı hemen: ”Evet, benim de sizler gibi bir ismim var, benim adım Neşeli. Ama üzüldüğüm bir şey var, keşke benim de sizin gibi bir iskeletim olsaydı, o zaman iplerimi bıraktıklarında böyle yığılıp kalmazdım, koşar oynardım. Hem bol bol süt içerdim, boyum da uzardı…”

Çocuklar oyunu dikkat ve hayretle izlediler, evlerine dönerken pek çok şey öğrendiklerini düşündüler. Bir sonraki oyunun hayalini kurmaya başlamışlardı bile.

1. Çağla ve Engin kemik gelişimlerinin sağlıklı olması için nasıl beslenmeli? Onlara başka neler yemelerini önerirsiniz?
2. Neden spor yapmalıyız?
3. Damarlarımızın vücudumuzdaki görevi nedir?
4. Çağla’nın kalbi neden hızlı atıyor?
5. Kukla neden iskeletinin olmasını istiyor? İskeletin vücudumuzdaki görevleri nelerdir?

ahmet soruldu
×

Giriş Yap