Bitkilerde büyüme ve gelişme süreçleri nelerdir?

Bitkilerde büyüme ve gelişme süreçleri nelerdir?

1
bilgin 1.04K Rep.

Bitkilerde büyüme ve gelişme süreçleri nelerdir? Bitkiler çimlenir toprak yüzeyine çıkar büyür ve gelişir bu süreçler nelerdir?

efebey cevaplandı
1
efebey 2.23K Rep.

Bitkilerde büyüme ve gelişme en başta tozlaşma sonucunda embriyo oluşumu ardından tohumun üremeye başlamasıdır. Fasulyenin tohumdan bitkiye dönüşümünde fasulye tohumu toprağa ekildikten sonra güneş, su, toprağın varlığıyla filizlenmeye başlar. Filizlendikçe köklerini sağlamlar ardından güneşi yön alarak gelişim göstermeye devam eder. Gelişmiş olgun bitki olması sonucunda yeni tohumlar gelişir.Olgunlaşan bitkiler çiçek açarak tozlaşma meydana gelir. Fasulyenin yaprakları bozularak dökülür iç kısmındaki yumurtalar meyve verir. Fasulyeler tanecikler ile etrafa yayılmaktadır.

efebey cevaplandı
0
mhmtdmn 3.89K Rep.

Fasulye örneğinden yola çıkarak, Fasulye tohumu, toprağa ekildikten bir süre sonra filizlenir ve genç bitki haline gelir. Genç bitki, bir süre sonra çiçek açar. Bu çiçek zamanla olgunlaşır. Olgunlaşan çiçekte, tozlaşma sonucunda yumurta döllenir. Bir süre sonra fasulye çiçeğinin yaprakları bozularak dökülür. Çiçeğin iç kısmında bulunan yumurtalık, gelişerek meyveyi oluşturur.

Bu süreçler şu şekildedir.

1. Tozlaşma, Çiçek tozları, ayrı türdeki başka bir çiçeğin dişicik tepesine taşınır.

2. Döllenme, Dişicik tepesinden yumurtalığa ulaşan çiçek tozlarındaki erkek üreme hücrelerinin çekirdeklerinden birisi yumurtayı döller. Döllenmiş yumurta hücresi zigot olarak adlandırılır. Zigot bölünerek ana bitkinin küçük bir modeli olan embriyoyu oluşturur.

3. Tohum ve Meyve Oluşması, Döllenme sonucu tohum meydana gelir. Yumurtalık gelişerek meyveyi oluşturur.

4. Çimlenme Tohumdaki embriyonun uygun şartlarda gelişerek ana bitkiye benzer bitki oluşturmak üzere tohumdan çıkıp serbest hale geçmesine çimlenme denir.

5. Genç Bitkinin Oluşması, Tohumun çimlenmesi sonrasında, büyüme ve gelişme ile genç bitki oluşmaya başlar.

6. Olgun Bitkinin Oluşması, Genç bitki, büyüyüp gelişerek tomurcukları, tomurcuklar da çiçekleri oluşturur.

mhmtdmn cevaplandı
×

Giriş Yap