Bir jeoparkta neler olabilir?

Bir jeoparkta neler olabilir?

0
bilgin 1.04K Rep.

Son 100 milyon yılda iki büyük okyanusun açılıp kapandığı Anadolu toprakları mucizevi jeolojik oluşumlara ev sahipliği yapıyor. Kapadokya’nın peri bacaları, Pamukkale’nin travertenleri turistik gezilerin vazgeçilmezi hâline geldi. Doğal güzellikleri izlemek, fotoğraflamakla yetinmeyip öyküsünü öğrenmek isteyenlerin sayısı arttı. Bu durum, Türkiye’de jeoturların başlamasına neden oldu. Hayranlıkla izlediğimiz bazı doğal anıtların öykülerini hiç merak ettiniz mi? Kapadokya’da gezerken bu olağanüstü görüntülerin nasıl ve hangi koşullarda oluştuğunu, Pamukkale’nin beyaz travertenlerine neden sadece bu alanda rastlandığını hiç düşündünüz mü?

Anadolu’yu gezerken yol boyunca rastladığınız kayaların nasıl bu kadar farklı renklere boyandığını, yüksekliği 2000 metre olan bir dağdaki kayalardan nasıl deniz hayvanlarına ait fosillerin çıktığını sorguladınız mı?

İşte tüm bu soruların cevabı doğanın içinde gizli. Her sıradışı oluşum, şişeye konup denize atılan, geçmişten günümüze ulaşan bir mesaj gibi. Okumayı başardığınızda, büyüleyici öyküler çıkıyor ortaya. Doğa dedektifliği gerektiren bu merak, son yıllarda yeni bir turizm hareketini doğurdu.

Avrupa’nın bazı ülkelerinde jeoparklar açılmaya başlandı.Her yaştan ziyaretçi jeoparklarda bölgeden çıkarılan örnekleri görüyor, bölgenin jeolojik evrimi hakkında bilgi ediniyor.

• Siz de jeoturlara katılmak ister misiniz?
• Bir jeoparkta neler olabilir?

bilgin cevaplandı
0
bilgin 1.04K Rep.

şte tüm bu soruların cevabı doğanın içinde gizli. Her sıradışı oluşum, şişeye konup denize atılan, geçmişten günümüze ulaşan bir mesaj gibi. Okumayı başardığınızda, büyüleyici öyküler çıkıyor ortaya. Doğa dedektifliği gerektiren bu merak, son yıllarda yeni bir turizm hareketini doğurdu.

bilgin cevaplandı
×

Giriş Yap