Bir bilim insanı Isaac Newton Kimdir?

Bir bilim insanı Isaac Newton Kimdir?

1
ozan 13.12K Rep.

Bir bilim insanı Isaac Newton (Ayzek Nivtn) Kimdir? Tanıyalım

Ömer cevaplandı
0
Ömer 11.91K Rep.

Bilim tarihinin en çok iz bırakan insanlarından biri olarak kabul edilen Newton, 1642 yılında Ingiltere’de çifçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Henüz çocuk yaştayken yel değirmeni, su saat ve güneş saat gibi ağaçtan modeller yapmaya başladı.

Newton üstün öğrenme yeteneğini aldığı eğitimle birleştirerek fizik alanında bilime önemli katkılarda bulunmuştur. Newton Yasaları yaklaşık 300 yıl boyunca bilim dünyasına
egemen olmuştur. Hâlen birçok olay Newton Yasaları ile açıklanabilmektedir. Ancak bazı konuların açıklanmasında, yapmış olduğu deneysel çalışmalara dayalı olarak öne sürdüğü görüşler yetersiz kalmıştr. Böyle olmasına rağmen, Newton’un bilime yapmış olduğu katkılar o dönemde mutlak doğru olarak algılanmıştır. Oysa bilimsel bilgiler yapılacak
olan yeni araştırmalar sonucunda zamanla değişebilir. Bu nedenle kaynağı ne olursa olsun, bilimsel bilgiye şüpheci ve sorgulayıcı bir gözle bakmalıyız.

Newton, etrafını sürekli gözlemleyen yapısı ile daha çocukken bile dikkatleri üzerine çekmiştir. Başarısını, bilimsel bir probleme çözüm ararken yoğun ve sürekli bir şekilde düşünebilme ve deney yapma becerisi ile açıklamıştır. Newton, 1727 yılında hayata gözlerini yumdu. Fizik bilimine yaptığı katkılardan dolayı kuvvet birimine Isaac Newton’un soyadı verilmiştir.

Bilim insanları, doğaya farklı bakış açılarıyla etrafımızda meydana gelen olayların bilimsel bir açıklamasının olduğunu ortaya koymuşlardır. Ülkeler bilime ve bilim insanına verdikleri önemle gelişmelerini sürdürebilirler.

Ömer cevaplandı
×

Giriş Yap