Bayram namazının dini hükmünü ne zaman nasıl ve kaç rekat kılındığını araştırınız.

Bayram namazının dini hükmünü ne zaman nasıl ve kaç rekat kılındığını araştırınız.

1
ahmet 11.84K Rep.

Bayram namazının dini hükmünü, ne zaman, nasıl ve kaç rekat kılındığını araştırınız.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Bayramlar sevinç günlerimizdir. Bayramlarda ziyaretler yapılır ve hediyeler verilir. Dargınlar barışır. İnsanlar arasında sevgi ve saygı bağları kuvvetlenir. Müslümanlar
bayramlara Yüce Allah’ı (c.c.) anarak ve şükrederek başlarlar. Bu nedenle bayram günü erkenden kalkarak topluca namaz kılmak için camileri doldururlar. Bayramın ilk sevinci ve coşkusu camilerde yaşanır.

Bir yılda iki dinî bayram vardır. Bunlardan biri Ramazan, diğeri ise Kurban Bayramı’dır. Her iki bayramda da iki rekât bayram namazı kılmak vaciptir. Bayram namazı, bayramın birinci günü sabah namazının ardından Güneş doğduktan kırk beş dakika sonra camide cemaatle kılınır.

Bayram namazının kılınışı şöyledir: Önce, “Niyet ettim Allah rızası için bayram namazını kılmaya, uydum imama.” denilerek niyet edilir. İmamla birlikte “Allahu ekber.” denilerek namaza başlanır. Herkes, içinden “Sübhâneke” duasını okur. Daha sonra imamla birlikte üç kez “Allahu ekber.” denilir. İlk İki tekbirde eller yana bırakılır. Üçüncü tekbirde eller bağlanır. İmam yüksek sesle “Fâtiha” suresini ve ardından, Kur’an’dan birkaç ayet veya bir sure okur. Rükû ve secdelerden sonra ikinci rekâtı kılmak için ayağa kalkılır. İmam “Fâtiha” suresini ve Kur’an’dan bir bölümü yüksek sesle okur. Ardından üç kez “Allahu ekber.” denilerek tekbir alınır ve her defasında eller yana salınır. Dördüncü tekbirde eller kaldırılmadan rükûya gidilir. Secdeler ve son oturuştan sonra selam verilerek namaz bitirilir. Namazdan sonra imam minbere çıkarak hutbe okur. Hutbede günün anlam ve öneminden bahseder. Hutbenin bitişinde bir dua yapılır. Cemaat camiden dağılmadan önce birbiriyle bayramlaşır.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap