Ayşe ve ailesi sahip olduğu hakların farkında olan bireyler olarak görev ve sorumluluklarını yerine getiriyor mu? Nasıl?

Ayşe ve ailesi sahip olduğu hakların farkında olan bireyler olarak görev ve sorumluluklarını yerine getiriyor mu? Nasıl?

0
ahmet 11.84K Rep.

Ailesiyle birlikte Ankara’da yaşayan Ayşe, ev işlerinde aile büyüklerine yardım etmeyi çok sever. Ailesinin, kendisini ilgilendiren konularda ona fikirlerini sorması hoşuna gider. Ailesinin evde kitap okuması, Ayşe’nin de kitap okuma alışkanlığını kazanmasını sağlamıştır.
Ayşe’nin annesi Hatice Hanım, kuaför dükkânı işletmektedir. Hatice Hanım’ın hayattaki en büyük destekçisi ailesidir. Ahmet Bey, Hatice Hanım’ı kuaförlük eğitimi alması için ikna etmiş ve onun iş hayatına atılmasını desteklemiştir. Aile bireyleri sofrayı kurup kaldırırken, evi temizlerken aralarında iş bölümü yapmakta ve birbirleriyle yardımlaşmaktadır.
Ayşe’nin babası Ahmet Bey, otobüs şoförü olarak çalışmaktadır. Ahmet Bey, ailesiyle birlikte doğa yürüyüşü yapmayı ve kitap okumayı çok sever. Ahmet Bey, işten geldikten sonra çocuklarına derslerinde yardımcı olur.
Ayşe’nin ağabeyi Ufuk, Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisidir. Bu sene üniversite sınavlarına hazırlanan Ufuk, avukat olmak istemektedir. Ufuk, Hukuk Fakültesini kazanmak için her gün düzenli olarak ders çalışmaktadır. Onun bu davranışı kardeşi Ayşe’ye de örnek olmaktadır. Üniversite sınavına hazırlanma sürecinde ona en büyük destek ailesinden gelmektedir. Ailesi, Ufuk’un ders çalıştığı saatlerde evin sessiz olmasına özen göstermektedir.

Okuduklarınızdan yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
– Ayşe ve ailesi hangi konularda ortak hareket etmektedir?
– Ayşe ve ailesi sahip olduğu hakların farkında olan bireyler olarak görev ve sorumluluklarını yerine getiriyor mu? Nasıl?

ahmet soruldu
×

Giriş Yap