arkadaşlarınızla selamın insanlar arası ilişkilerdeki önemi üzerinde konuşunuz.

arkadaşlarınızla selamın insanlar arası ilişkilerdeki önemi üzerinde konuşunuz.

1
ahmet 11.84K Rep.

HER ŞEYE SELAM
“İnsanların birbirlerine gülümsemeyişini hiç anlamam.” diyor babaannem. Çevresinde yürüyen insanlara bakıyor, kavga eden insanları görüyor. İnsanlar telefon açıyor ve ilk sözleri “Alo!” oluyor. Bir de birbirleriyle karşılaşınca selamsız sabahsız konuşmaya başlıyorlar. Babaannem bu yüzden çok kızıyor. “İnsanlar niçin birbirlerine gülümsemiyor, birbirleriyle neşeli sohbetler etmiyor?” diyor.
Babaannem, az konuşur ama konuşunca güzel şeylerden bahseder. Babaannemi seviyorum, o da beni çok seviyor. Saçlarımı okşuyor, bana güzel masallar anlatıyor. Geçmiş günlerden söz ederek “İnsanlar selamsız ve duasız kaldılar.” diyor. “Selamsız kalmak ne demek, duasız kalmak nasıl bir şey?” Anlamıyorum. Ağaçların yapraksız, çocukların annesiz kalması gibi bir şey mi? Eğer öyleyse selamsız kalmak çok kötü.
“Selamsız kalmak insanların birbirlerini unutmasıdır. Tanıdığımız insanlara ‘Nasılsınız?’ demek, onları ziyaret ederek güzel sözler söylemek gerekir. Selam vermek, karşındaki insana dua etmektir. Allah’ın (c.c.) yardım etmesini dilemektir. Peygamberimiz (s.a.v.) çocukları bile gördüğünde onlara selam verirdi.”
Nasıl yani? Selam veren insan aynı zamanda dua mı ediyor? İnsanı gülümseten şey, şu hafife aldığımız selam mı? Her gün öylesine kullandığımız selam gökyüzünü de mavi mavi gülümsetiyor mu? Öyleyse arkadaşlarımla her karşılaştığımda onlara selam vereceğim. Geceye, gündüze selam! Maviye, uçurtmaya, yeşile, kuyruğu kesilmiş minik kedime, mahallemizin bakkalı İbrahim amcaya, mahallemizin deli diye takıldığı Hüseyin’e selam! Irmak nasıl durmadan akıyorsa benden de durmadan selam! “Bir selamla insanlar gülümseyecekse herkese selam vereceğim.” diyorum. Ninem, “Aferin torunuma!” diyerek saçlarımı okşuyor.
“Odaya girerken, arkadaşınla telefonda konuşurken, yolda yürürken tanıdıklarına selam verirsen onları gülümsetirsin.” diyor.
Yukarıdaki metni okuyarak arkadaşlarınızla selamın insanlar arası ilişkilerdeki önemi üzerinde konuşunuz.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.07K Rep.

İslam dininde insanların birbirleriyle selamlaşması, bir arada yaşamanın gereklerindendir. Müslümanın yolda, evde, işyerinde karşılaştığı insanlara selam vermesi, kendisine selam verildiğinde de selamı alması aynı zamanda dinî bir görevidir. Bu konuda Yüce Allah Kuran’ı Kerim’de “Size bir selam verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selamla karşılık verin…” buyurarak selam verilmesini tavsiye ettiği gibi verilen selama mutlaka karşılık verilmesini de emretmektedir. Selam vermek kadar verilen selamı almak da önemlidir. Bir arkadaşımız bize selam verdiğinde o selamı cevapsız bırakırsak arkadaşımızın kalbini kırmış oluruz. Bu yüzden selam vermeyi de almayı da önemsemeliyiz.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap