Anadolu insanının karşısındakini incitmeden duygularını aktarmak için kullandıklarına benzer yöntemler günümüzde de kullanılıyor mu?

Anadolu insanının karşısındakini incitmeden duygularını aktarmak için kullandıklarına benzer yöntemler günümüzde de kullanılıyor mu?

1
ahmet 11.84K Rep.

Anadolu İnsanının Sessiz İletişimi Dolaylı iletişim insanların iletişimde tercih ettiği yöntemlerden biridir. Bazen duygu ve düşüncelerimizi telefonumuzdaki semboller ile ifade ederiz. Anadolu insanı da bazen konuşmak yerine renklerle, sembollerle, motiflerle duygu ve düşüncesini ifade eder. Bu yöntemlerden birisi de dünyada “Türk Danteli” olarak tanınan iğne oyasının motifleridir. Anadolu kadını oyalarla sadece başörtüsünü süslemez, onları âdeta birer sözsüz iletişim unsuru olarak kullanır. İğne oyasıyla sevgi, acı, pişmanlık, öfke, düş kırıklığı, mutluluk gibi duygularını dile getirir. Örneğin eşine kızan bir bayan acı biber oyası örter. Kayınvalidesine iyi bir mesaj iletmek isteyen yeni gelin, çayır çimen oyası işlenmiş yemeni hediye eder. Aramız çayırlar gibi püfür püfür, çimenler gibi iç açıcı olsun diye…

Özellikle Mudurnu yöresinde yapılan çınar yaprağı oyası, uzun ömür ve bilgelik temennisi için işlenir. Portakal çiçeği oyası doğumla ölümü, gençlikle olgunluğu ifade eder. İnsanımız sadece oyaların motiflerinde anlatmamış duygularını… Bir diğer ifade yöntemini de halı ve kilim dokumalarında görürüz. Anadolu insanı geçmişten günümüze yaşamını, görsel anlatımındaki zengin ifade gücüyle dile getirir. Bu bakımdan halı ve kilim sadece bir yer yaygısı değildir. Aynı zamanda, onu dokuyan kişinin duygularını ve kültürel yaşantısını gösteren bir simgedir. Osmanlı toplumundan da birkaç örnek verelim. Eğer bir evin camında sarı çiçek varsa “Benim evimde hasta var. Ey sokaktan geçenler sakın bağırıp rahatsız etmeyesiniz.” demektir.

Bir başka incelik de evlerin kapı tokmaklarında görülür. Kapılarda iki tokmak bulunur. Bunlardan büyük olanı kalın, küçük olanı da ince ses çıkartır. Eve yabancı biri veya misafir gelmiş ise kalın sesli tokmağı tıklatır, ev sahibi ona göre hazırlığını yaparak kapıyı açar.

Anadolu insanının karşısındakini incitmeden duygularını aktarmak için kullandıklarına benzer yöntemler günümüzde de kullanılıyor mu? Örnek veriniz.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.07K Rep.

Günümüz insanın karşısındakini incitmeden duygularını aktarma yolları:
– Akıllı telefonlarla emoji yoluyla mesajlaşmak.
– Arabalara bebek var yazısı ile arabayı dikkatli sürmenin gerekliliğini belirtmek.
– Zile basılmaması için kapılara bebek uyuduğunu gösteren resim yapıştırmak.
– Bebeklerin tşörtlerine beni öpme yazdırarak bebeklerin öpülmemesi gerektiği göstermek.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap