Adını bildiğiniz melekler hangileridir?

Adını bildiğiniz melekler hangileridir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Adını bildiğiniz melekler hangileridir? 7. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi dersi

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Gerek Kur’an’da gerekse Peygamberimizin hadislerinde meleklerin sayısı ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemektedir. Ancak meleklerden bir kısmının adlarından ve görevlerinden kutsal kitabımızda söz edilmektedir. Peygamberimiz (s.a.v.) de çeşitli hadislerinde bu konuyla ilgili açıklamalar yapmıştır. Buna göre dört büyük melek vardır. Bunlar Cebrail (a.s.), Mikâil (a.s.), İsrafil (a.s.) ve Azrail (a.s.)’dir.

Cebrail (a.s.): Yüce Allah’ın bildirdiği emir, yasak, öğüt ve haberleri peygamberlere iletmekle görevlidir. Yerine getirdiği görev nedeniyle Cebrail’e (a.s.) vahiy meleği de denilmektedir.

Mikâil (a.s.): Yağmur, kar, rüzgâr vb. doğa olaylarını Allah’ın izniyle düzenlemekle görevlidir.

İsrafil (a.s.): Biri kıyametin kopması, diğeri de yeniden diriliş sırasında olmak üzere iki kez sûra üflemekle görevlidir. Sûr, mahiyetini sadece Yüce Allah’ın (c.c.) bildiği bir alettir. Kur’an’da yer alan bir ayete göre İsrafil sûra iki defa üfleyecektir. Birinci üfleyişte kıyamet kopacak, bütün canlılar ölecek ve dünya hayatı sona erecektir. İkinci üfleyişte ise Allah’ın (c.c.) izniyle bütün canlılar yeniden dirilecek ve ahiret hayatı başlayacaktır.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap