Acaba soluk alıp verirken hangi yapı ve organlarımız görev yapıyor?

Acaba soluk alıp verirken hangi yapı ve organlarımız görev yapıyor?

0
ahmet 11.84K Rep.

Yandaki büyük resimde temiz havayı soluyan bir kız görmekteyiz. Doğduğumuz andan itibaren soluk alıp veriyoruz. Acaba soluk alıp verirken hangi yapı ve organlarımız görev yapıyor? Soluduğumuz hava vücudumuzda nasıl bir yol izliyor? Su altında yüzen çocuğa ait resmi inceleyelim. Sizce bu çocuk, suyun içinde nefes almadan en fazla ne kadar kalabilir? Bu çocuğun ağzından çıkan baloncuklar ne olabilir? Siz, buna benzer bir deneyim yaşadınız mı?

gonullu cevaplandı
0
gonullu 113 Rep.

Acaba soluk alıp verirken hangi yapı ve organlarımız görev yapıyor? Bu organlarımız burun veya ağız, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğerlerdir.

Soluduğumuz hava vücudumuzda nasıl bir yol izliyor? Soluduğumuz hava ve içerisindeki oksijen vücudumuza burnumuzdan girer. Burundan giren hava, önce yutak, sonra gırtlak ve soluk borusuna oradan da akciğerlere ulaşır.

Su altında yüzen çocuğa ait resmi inceleyelim. Sizce bu çocuk, suyun içinde nefes almadan en fazla ne kadar kalabilir? Bu çocuk nefes almadan en fazla 2-5 dakika durabilir.

Bu çocuğun ağzından çıkan baloncuklar ne olabilir? Siz, buna benzer bir deneyim yaşadınız mı? Bunlar solunum için aldığımız havadır. Denize ve göle gittiğimde böyle bir deneyim yaşadım.

gonullu cevaplandı
×

Giriş Yap