Abdestin alınışını defterinize not ediniz.

Abdestin alınışını defterinize not ediniz.

1
ozan 13.07K Rep.

Abdestin alınışını defterinize not ediniz. Din kültürü ve ahlak bilgisi

mhmtdmn seçilmiş cevap

En iyi cevap

1
mhmtdmn 3.13K Rep.

Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) öğrettiği şekilde abdest şöyle alınır: Kollar dirseklerden biraz yukarıya kadar sıvanır. “Eûzübillâhimineşşeytânirracîm. Bismillâhirrahmânirrahîm.” diyerek eûzü besmele çekilir. Sonra “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya.” denilerek niyet edilir.

Eller bileklere kadar yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına da özen gösterilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılarak yüzüğün altına suyun girmesi sağlanır.

Sağ avuçla ağza üç kez su alınarak ağız iyice çalkalanır. Sağ avuçla su alınıp burna üç kez su çekilir ve burun temizlenir.

Alında saçların bittiği yerden kulak hizasına ve çene altına kadar yüzün tamamı üç kere yıkanır. Önce sağ kol dirseklerle birlikte üç kez yıkanır. Kuru bir yer kalmaması için kolun her tarafı iyice ovulur. Sol kol da aynı şekilde dirseklerle birlikte yıkanır. Sağ el ıslatılarak başın dörtte biri mesh edilir.

Eller ıslatılarak şehadet ve serçe parmaklarıyla kulakların içi, başparmaklarla kulakların dışı ve ortada kalan üç parmağın arkasıyla da boyun mesh edilir.

Sağ ayak, topukla birlikte yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları da iyice temizlenir. Sonra sol ayak topukla birlikte aynı şekilde yıkanır. Böylece abdestin alınışı tamamlanmış olur.

mhmtdmn en iyi cevap seçildi
×

Giriş Yap