Abbas İbn Firnas, Hezarfen Ahmet Çelebi, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi isimler bu süreçte nasıl roller üstlenmişlerdir?

Abbas İbn Firnas, Hezarfen Ahmet Çelebi, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi isimler bu süreçte nasıl roller üstlenmişlerdir?

1
ahmet 11.84K Rep.

Abbas İbn Firnas, Hezarfen Ahmet Çelebi, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi isimler bu süreçte nasıl roller üstlenmişlerdir? Araştırarak sınıfınızda paylaşınız.

ozan cevaplandı
0
ozan 13.12K Rep.

Abbas Kasım İbn Firnas
Uçmak insanlık tarihi boyunca en büyük hayaldi ve bu hayal bir müslüman alim olan İbn Firnas tarafından, geliştirdiği cihazla gerçek oldu. İnsanın göklere olan yolcuğunu başlatan İbn Firnas, kendine özgü bir sistem geliştirdi. İbn Firnas’ın geliştirdiği bu aletin her yerini kumaşla kapladığı, kanat kısmınaysa kuş tüyleri yapıştırdığı, bu sayede de havalanmayı başardığı biliniyor.

“İlk uçan adam” Hezarfen Ahmet Çelebi, çağından yüzyıllarca önce aynı düşünceyi gerçekleştirmeye çalışmış İmam Cevheri adlı bir başka Türk bilginini örnek alarak, bugünkü hava taşıtlarının ilkel şeklini gerçekleştirmiştir.

Hezarfen Ahmet Çelebi ,Cevheri’nin başarısızlıkla sonuçlanan deneyi üzerinde uzun süre düşünmüş, özellikle hava akımları ve kuşların uçuşunu inceleyerek kendi çalışmalarını onun bıraktığı yerden alıp geliştirmiştir.

Lodos bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak Usküdar’da Doğancılar’a inen Hezarfen Ahmet Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer simalarından birisidir. Bu uçuş hakkındaki belgeler maalesef şimdiye kadar sadece Evliya Çelebi’nin büyük Seyahatname’sindeki ifadesinden ibarettir.

Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Vecihi Hürkuş, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir.

Nuri Demirağ, Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kağıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması, Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren kişidir.

ozan cevaplandı
×

Giriş Yap