Mıknatıs nerelerde kullanılmaktadır?

Mıknatıs nerelerde kullanılmaktadır?

Pusulanın gövdesinde bir destek üzerinde dönebilecek şekilde yerleştirilen küçük bir mıknatıstır. Pilotlar, gemiciler, dağcılar yönlerini bulmak için beni kullanır. Ayrıca buzdolabı kapaklarında, buzdolabı süslerinde, duş kabini kapaklarında ve kimi çanta kapaklarında bulunur.

Hurda malzemeler içinden demirin ayrılmasında kullanılır. Hurda otomobillerin ve fabrikalardaki büyük ağırlıkların taşınmasında oldukça kolaylık sağlar.

Maglev treninde tekerlekler yerine mıknatıs kullanılır. Bu trenin gittiği raylar da mıknatıstan yapılmıştır. Tren, rayların bir
santimetre üzerinde havada durur. Maglev trenler, rayların üzerinde süzülerek ilerler ve bu sayede yüksek hızlara ulaşır.

Mıknatıs bankamatik, telefon ve metro kartlarında kullanılır. Bu kartların bir yüzeyinde mıknatıstan yapılmış bir şerit vardır. Bu şeritte kart ile ilgili bilgiler yer alır. Vantilatörde, çamaşır makinesinde, elektrik süpürgesinde, saç kurutma makinesinde,
elektrikli matkaplarda elektrik motoru vardır. Elektrik motorunun içinde ise mıknatıs bulunur. MR cihazı, maglev treni, banka kartı, motorlar mıknatısın yeni kullanım alanlarıdır.

Bu yazı gönderilmiş Genel. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yaz.