Kızılderili Reisi Seatle’nin ABD Başkanı Franklin’e 1853 Yılında Yazdığı Mektup

KIZILDERİLİ REİSİ SEATLE’NİN ABD BAŞKANI FRANKLİN’E 1853 YILINDA YAZDIĞI MEKTUP

Beyaz adam, topraklarımızı satın alma konusundaki isteğini düşüneceğiz. Fakat benim halkım soruyor. Beyaz adam neyi satın almak istiyor? Gökyüzü nasıl satılır ya da satın alınır? İnsan havanın temizliğini, suyun şakırtısını nasıl satabilir? Ya toprağın sıcaklığını?

Bu Dünya’nın her parçası ulusum için kutsal sayılır. Yağmurdan sonra parıldayan bir çam yaprağı, sahildeki kumsal, karanlık ormanlardaki sis, vızıldayan bir böcek, ulusumun düşünce ve yaşantısında kutsaldır.

Beyaz adam neyi satın almak istiyor? Açlığın dünyayı saracak beyaz adam ve ardından koskoca bir çöl bırakacaksın. Demir at (lokomotif), öldürüp çürümeye bıraktığın bufalodan nasıl kıymetli olabilir? Hayvanlar insanları bırakırsa insanların ruhlarının yalnızlığı ölmez mi? Hayvanların başına gelenler, insanların da başına gelmez mi? Toprağın başına gelen oğullarının da başına gelmez mi?

Yataklarınızı zehirlemeye devam ederseniz bir gece kendi çöplerinizde boğulacaksınız. Bütün bufalolar öldürüldükten, yaban atları ehlileştirildikten, ormanlar kesildikten ve gizli köşelere kadar Dünya insan kokusuyla dolduktan sonra… Bir de bakacaksınız ki göklerdeki kartallar yok olmuş. Bu ne demektir? Bu, yaşamın sonu ve sadece hayatta daha fazla kalmanın başlangıcıdır…

Biz bu toprakların bir parçasıyız ve onlar da bizden bir parçadır. Güzel kokan çiçek bizim kız kardeşimiz, kartal da bizim erkek kardeşimizdir. Yüksek kayalıklar, yeşil çayırlar ve vücudumuzun ılık sıcaklığı hep aynı aileye aittir.

Beyaz adam geçici olarak iktidardadır ve kendisini bütün dünyanın sahibi olduğu bir tanrı sanıyor.

Son ırmak kuruduğunda,

son ağaç yok olduğunda,

son balık öldüğünde;

beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Bu yazı gönderilmiş Genel. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yaz.