İnsanlık Tarihine yön veren Evliya Çelebi

İNSANLIK TARİHİNE YÖN VEREN 20 KİŞİDEN BİRİ

Evliya Çelebi, 70 yılı aşkın bir hayat yaşamış ve ömrünün 51 yılını seyahatlerde geçirmiştir. 26 milyon km2 yüz ölçümüne sahip ve 3 kıtada toprakları olan Osmanlı Devleti’nin birçok bölgesini gezmiştir. Bu seyahatleri esnasında kaleme aldığı “Seyahatname” adlı eserinde, gittiği bütün bölgelerin özelliklerini ayrıntılı bir şekilde ve kendine has bir üslupla anlatmıştır. Evliya Çelebi’nin bir seyyah olması ve eserini kaleme almasının hikayesi şöyledir:

Evliya Çelebi rüyasında Ahi Çelebi Camisi’ndedir. Birden kapı açılır ve cami nurani bir cemaatle dolar. Enbiyaların, evliyaların ve sahabelerin ruhları oradadır. Yanında oturan ise cennetle müjdelenen on sahabeden biri olan Ebi Vakkas oğlu Sa’d’dır. Evliya Çelebi’ye Efendimiz’in sabah namazı için torunları ve on iki imamla beraber camiye geleceğini, kendisine işaret verildiğinde kamet getirerek müezzinlik yapmasını söyler. Evliya Çelebi söylenenleri sırasıyla yapar. Sa’d, kendisini namaz bitince Hz. Resulallah’ın (s.a.v) yanına götürür. Huzura vardığında büyük bir heyecan içinde olan Evliya Çelebi, Efendimiz’in mübarek ellerini öper ve dili sürçerek “Şefaat ya Resulallah” diyeceği yerde “Seyahat ya Resulallah” der. Bu durum Efendimiz’in
hoşuna gider ve “Allah’ım, şefaati, seyahati ve ziyareti sağlık ve esenlikle kolaylaştır.” deyip Fatiha verir. Camide bulunanlar, Fatiha okuduktan sonra Evliya Çelebi hepsinin ellerini öper ve nurani cemaat oradan ayrılır. Sa’d, kendisine öğütlerde bulunur ve gezip gördüğü yerlerle ilgili bir eser kaleme almasını söyler. Rüyadan uyanan Evliya Çelebi, hemen rüyasını tabir ettirir ve hayırlı yorumlar alır.

Avrupa Konseyi, Evliya Çelebi’yi “21. Yüzyılda İnsanlığa Yön Veren En Önemli 20 Kişiden Biri” ilan etmiştir. UNESCO ise ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin 400’üncü doğum yılına rastlayan 2011 yılını, 2010 Ekim ayında UNESCO ile ilişkilendirilen anma yıl dönümleri kapsamına almıştır.

Bir Cevap Yaz.