İklim ve Yaşamımıza katkısı

İKLİM VE YAŞAMIM

Aşağıdaki haberi okuyarak altında yer alan soruları cevaplayınız.

Doğuda Kar Çilesi, Ba da Deniz Keyfi Türkiye’nin doğusunda kar yağışı etkili olurken Muğla’nın Bodrum ilçesinde yazdan kalma günler yaşanıyor. Bodrum’da sıcak havayı fırsat bilen vatandaşlar güneşin yüzünü göstermesi ile birlikte sahil kenarlarına akın etti. Kafeteryaları dolduran az sayıda turist ve Bodrumlular güneşin tadını doyasıya çıkardı. Kars, Ardahan ve
Erzurum’da kar yağışının etkili olduğu ve Sibirya soğuklarının geldiği öğrenildi.

Ardahan’da hava sıcaklığı eksi 28 dereceye kadar düşerken Ege kıyılarında ise hava sıcaklığı 25 dereceye kadar ulaştı.

Sizce aynı gün içerisinde Bodrum ve Ardahan da neden farklı hava olayları yaşanmaktadır?
Hava durumu bu şehirlerde yaşayan insanları nasıl etkilemiş olabilir?

Hava durumu günlük yaşamımızı çeşitli şekillerde etkiler. Bu yüzden evimizden dışarı çıkmadan önce ya da bazı işlerimizi planlarken hava durumunu takip ederiz. Örneğin hava tahminine göre hava soğuksa kalın giysilerimizi giyeriz. Hava yağmurluysa şemsiyemizi alırız. Hava durumunun kısa ya da uzun vadede nasıl olacağını bilmek bazı ekonomik faaliyetler için de önemlidir. Mesela çi çiler ekim, hasat gibi faaliyetlerini hava durumuna göre planlamak zorundadır.

Yanda Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 21 Şubat 2017 tarihine ait hava tahmin haritasını görüyorsunuz. Harita incelendiğinde yurdumuzun farklı yerlerinde aynı günde değişik hava olay yaşandığı görülmektedir. Bu durum ülkemizde değişik iklim tiplerinin yaşanmasından kaynaklanmaktadır.

İklim, bir yerde hava olaylarının uzun yıllar boyunca gösterdiği ortalama durumdur. Hava durumu, kısa süreli hava olaylarını gösterirken iklim, uzun süreli hava olaylarının ortalamalarını gösterir. Bir yerde yaz mevsimi o yıl yağışlı geçmiş olabilir. Bu hava durumuyla ilgilidir. Ancak uzun yıllar boyunca o yerde yazlar yağışlı geçerse bu durum o bölgenin iklimiyle ilgilidir. Ülkemizde yükselti , denize yakınlık, rüzgarlar gibi etkenler farklı iklim tiplerinin oluşmasında etkili olmuştur. Ülkemizde üç çeşit iklim görülmektedir. Bunlar: Karasal iklim, Akdeniz iklimi ve Karadeniz iklimidir.

Aşağıdaki cümleler iklimle mi hava durumuyla mı ilgilidir? Yanındaki boşluklara yazınız.

Ülkemizde iklimlerin etki alanını gösteren aşağıdaki haritayı inceleyip yaşadığınız yerde hangi iklimin etkili olduğunu söyleyiniz.

 

İklim insanların yaşamını çeşitli şekillerde etkiler. Yetiştirilen tarım ürünlerinden, evlerin yapımında kullanılan malzemeye, ekonomik faaliyetlere kadar pek çok şeyi belirler.

Karasal İklim

Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer.

Bitki örtüsü ilkbahar yağışlarıyla yeşeren, yaz sıcaklıklarıyla kuruyan otlardan oluşan bozkırlardır.

Bu iklimin görüldüğü yerlerde evler genellikle kerpiçten yapılır. Bu malzemeler hava sıcakken evin serin, soğukken sıcak olmasını sağlar.

Buğday, daha çok karasal iklimin görüldüğü yerlerde yetiştirilir. Yetişme döneminde yağmura, başaklarının olgunlaşma döneminde ise sıcağa ihtiyaç duyar.

Karasal iklimin görüldüğü yerlerde kışın yoğun kar yağışı sebebiyle yollar kapanabilir.

Akdeniz İklimi

Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.

Bitki örtüsü çoğunlukla kısa boylu çalı ve ağaçlardan oluşan makilerdir.

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde daha çok taş evler görülür. Kışın havalar çok soğuk olmadığından ısınma önemli bir problem değildir. Yazın ise taş evlerin içi serin olur.

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler turunçgillerin üretimi için elverişlidir. Turunçgiller kış aylarında sıcaklığın çok düştüğü yerlerde yetişemez.

Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde yaz mevsiminin uzun sürmesi yaz turizminin gelişimini sağlamıştır.

Karadeniz İklimi

Her mevsim yağışlı ve ılıman geçer. Yağış fazla olduğu için bitki örtüsü genellikle ormandır.

Karadeniz ikliminde bitki örtüsü genellikle ormandır. Bu nedenle özellikle kırsal kesimdeki evlerin yapı malzemesi ahşaptır.

Çay üretimi için ılıman iklim ve bol yağışa ihtiyaç vardır. Ülkemizde bu bitki sadece Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yetişir.

Sürekli yağış alan Doğu Karadeniz’de şemsiye vazgeçilmez bir eşyadır.

Yaşadığınız bölgenin iklimi hayatınızı nasıl etkiliyor? Arkadaşlarınızla tartışarak yazınız.

Beslenme

Giyim

Konut Tipi

Bitki örtüsü

Ulaşım

Turizm

Bir Cevap Yaz.