Haritada gördüğünüz renkler ve işaretler neleri ifade ediyor olabilir?

HARİTAYI TANIYORUM

Aşağıdaki haritayı inceleyiniz. Haritada gördüğünüz renkler ve işaretler neleri ifade ediyor olabilir?

Dünya üzerinde bulunduğumuz yeri veya gideceğimiz yerleri bulmak için haritalara gereksinim duyarız. Harita yeryüzünün tamamını veya bir kısmının belli oranda küçültülerek kağıda çizilmesidir. Farklı kullanım amaçları için hazırlanmış farklı harita türleri vardır. Belli bir bölgedeki gezilebilecek yerleri gösteren turizm haritaları, ulaşım yollarını gösteren yol haritaları, bunlardan bazılarıdır.

Her haritanın kullanım amacını gösteren bir başlığı vardır. Haritalarda özel işaretler kullanılır. İşaretlerin ne anlama geldiği harita işaretleri adı verilen bölümde gösterilir.

Şimdi fiziki bir haritayı inceleyerek haritaların nasıl okunacağını öğrenelim. Bu haritalar herhangi bir yerin dağlarını, ovalarını, platolarını, akarsularını gösteren haritalardır.

Yukarıda görüldüğü gibi haritalardaki kentler, yükseltiler, yollar, yerleşim yerleri ile ilgili bilgiler çeşitli renkler ve simgelerle gösterilir. Bu simgelerin ve renklerin anlamları haritanın alt köşesinde anahtar adı verilen bölümde yer alır. Haritanın ölçeği de yani küçültme oranı da bu bölümde gösterilir. Gerçekteki uzunlukları birebir haritaya geçiremeyeceğimiz için belli bir oranda küçültürüz. Örneğin 1/100.000 ölçekli harita da 1’cm lik bir uzaklık yeryüzündeki 100.000 cm’lik yani 1’km lik uzaklığa karşılık gelir. İşaretler çubuğundaki renkler yer şekillerinin deniz seviyesinden ne kadar yüksekte olduğunu ifade eder. Deniz seviyesi “0 (sıfır)” olarak kabul edilir. Deniz seviyesine yakın yerler yeşil rengin tonlarıyla ifade edilir. Yükselti arttıkça sarı ve kahverenginin tonlarıyla ifade edilir. Deniz akarsu ve göller ise mavi renkte gösterilir.

Şimdi de fiziki haritada gördüğümüz başlıca yer şekillerini tanıyalım.

1. Arkadaşlarınızla birlikte yukarıda gördüğünüz yer şekillerini aşağıdaki örneği inceleyerek oyun hamuru ya da karla yapıp eğlenerek öğrenebilirsiniz.
2. Yaşadığınız yerin uydu görüntüleri üzerinden çevrenizdeki yer şekillerini inceleyip küçük bir maketini yapabilirsiniz.

Yukarıdaki Türkiye fi ziki haritasını inceleyiniz.
Haritada yükseltisi en fazla ve en az olan bölgelerimiz hangileridir?
Haritada Çukurova, Konya ovası ve Yüksekova‘yı bularak yükseltilerini karşılaştırınız.

Yukarıdaki Türkiye fiziki haritasını inceleyiniz. Bölgenizde bulunan yer şekillerini bulunuz. Bu yer şekillerinin adını ve harita anahtarı yardımıyla yükseltisini bularak defterinize yazınız.

Bir Cevap Yaz.