Haklarımı nasıl kullanıyorum.

HAKLARIMI KULLANIYORUM

Satın aldığınız ürünle ilgili bir sorun yaşadınız mı? Yaşadıysanız bu konuda neler yaptınız?

Öğretmenimiz önümüzdeki derste tüketici haklarını öğreneceğimizi söyledi. Bizden ailemiz ve çevremizde bu konu ile ilgili karşılaştığımız sorunları araştırmamızı istedi. Sorunları defterimize yazıp geldik. Öğretmenimiz derse girdiğinde yanında bir kişi daha vardı. Bize bu kişinin Tüketici Hakları Derneği yetkilisi olduğunu söyledi. Hazırladığımız sorulara cevap vermek için gelmişti.

Yetkili: Sevgili öğrenciler biz dernek olarak tüketicileri bilinçlendirmek ve haklarını korumak için faaliyet gösteriyoruz. Sorularınıza geçmeden önce şunları söylemek istiyorum. Satın aldığınız ürünlerde hiçbir hata olmamalıdır. Ürün; ambalajında,
kullanım kılavuzunda ve reklamlarında belirtilen özellikleri taşımalıdır.

Cengiz: Bu yıl babam bana bir okul çantası almıştı. Ancak daha bir hafta kullanmıştım ki çantanın sapı koptu. Yeni çantamı kısa bir süre kullanabildiğim için çok üzüldüm. Ancak babam bana tüketici haklarından söz etti. Bu haklar sayesinde çantam yenisi ile değiştirilebilecekti . Ertesi gün çantayı aldığımız mağazaya götürdük. Satıcı satış fişini görmek istedi ancak biz fişi atmıştık. Bu nedenle çantayı değiştiremedik.

Yetkili: Evet çocuklar arkadaşınızın bahsettiği türden sorunlarda haklarımızı koruyan bir kanun vardır: Tüketici Hakları Kanunu. Kanundan yararlanabilmek için bazı sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz . Öncelikle ürünü nereden ve ne zaman aldığımızı kanıtlamamız gerekir. Bunun içinde bize verilen satış fişi, fatura veya satış sözleşmesini saklamalıyız.

Hatice: Peki Cengiz satış fişini saklasaydı çantayı değiştirebilir miydi?

Yetkili: Satılan malın taşıması gereken veya vadeliden nitelikleri taşımaması durumunda o mal ayıplı olarak nitelendirilir. Ayıplı mal konusunda Tüketici Hakları Kanunu tüketiciye seçenekler sunar. Buna göre ayıplı malı değiştirebiliriz veya
ödediğimiz paranın iadesini isteyebiliriz. Ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirilmesini de isteyebiliriz. Ya da ücretsiz olarak tamir ettirebiliriz.

Ülkü: Satın aldığımız her şeyi bozulduğunda değiştirebilir miyiz?

Yetkili: Ürünleri kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar ürünün etiketi , ambalajı ya da kullanma kılavuzunda yazar. Bu talimatlara uygun olarak kullanmadığımızda ürünü iade edemeyiz.

Çetin: Biz marketten aldığımız deterjanın üzerindeki etiket fiyatı ile kasa fiyatı aynı değildi. Böyle bir durumda ne yapmalıyız?

Yetkili: Bir ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark varsa tüketici lehine fiyat üzerinden satış yapılır. Yani hangi fiyat daha düşükse kasada o ödenir.

Asya: Biz bir ütü satın almıştık. Eve gelip kullandığımızda arızalı olduğunu gördük. Faturası ile birlikte satıcıya götürdük. Ancak satıcı ürünü değiştirmeyi kabul etmedi. Bu durumda ne yapmalıyız?

Yetkili: Satıcıyla yapılan bütün görüşmeler sorunu çözmeyebilir. Bu durumda tüketicinin haklarını öğrenmek ve şikayetlerimizi iletebilmek için başvurabileceğimiz yerler var: Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, Tüketici Mahkemeleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, 175 Alo Tüketici hattı , Tüketici Bilgi Sistemi (www. tuketici.gov.tr), Tüketicinin korunmasına yönelik faaliyet gösteren dernek ve vakıflar.

Mustafa :Peki bu kurumlara nasıl başvurulabilir?

Yetkili: Bu durumda şikâyet konusunu içeren bir dilekçe kaleme alınmalı ve dilekçeye konuya ait fiş, fatura gibi belgeler eklenmelidir. Ayrıca bu kurumların internet sitelerinde şikayet dilekçeleri vardır. Bunları doldurarak dijital başvuru da yapabiliriz Tabii ki bunun için dilekçenin nasıl yazılacağını bilmek gerekir. Şimdi sizlerle tüketici şikayet dilekçesi örneği yazalım.

Çankaya Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti Temsilciliğine
ANKARA

Umutlar firmasından 12.01.2017 tarihinde aldığım ……………. marka çamaşır makinesi durulama işlemi yapmadığı için ayıplıdır. Sunulan nedenlerle 4077 sayılı yasanın 4. Maddesi uyarınca tarafıma ürünün ayıpsız yeni bir ürün verilmesine karar verilmesini arz ederim.

25 / 01 / 2017
İmza
Zeynep KORU

Ekler : Fatura, garanti belgesi ve ihtar mektubu.
Adres : Yukarı Dikmen Mahallesi 6. Cadde No:50 Çankaya / ANKARA

Aşağıdaki metni okuyup Arda’nın annesine yönelttiği soruları öğrendiklerinize dayanarak cevaplayınız.

Arda hafta sonu kahvaltı hazırlayan annesi ve babasına yardım ediyordu. Annesi buzdolabını açtığında peynirin bittğini fark etti. Arda’dan hemen sokağın köşesinde bulunan marketten peynir almasını istedi.

Arda peyniri alıp dönünce kahvaltılarını yapmaya koyuldular. Ancak peynirden hiç hoş olmayan kokular geliyordu. Anlaşılan peynir bozuktu. Annesi kutunun üzerinde yazan bilgilere baktığında son kullanma tarihinin de geçmediğini gördü.

Arda peyniri atmak zorunda olduklarını ve paralarının boşa gittiğini düşünerek üzüldü. Bunun üzerine annesi Arda ile birlikte markete gitti. Marketteki görevli peyniri incelediğinde gerçekten bozuk olduğunu anladı. Arda’nın alışveriş esnasında aldığı fişi kontrol ederek peyniri yenisi ile değiştirdi. Bu olayda Arda’nın kafasında pek çok soru işareti belirmişti. Eve dönerken annesine aşağıdaki soruları sordu. Bu sorulara annesi ne cevap vermiş olabilir?

Peynirin üzerinde neden son kullanma tarihi var?

Marketteki görevli neden alışveriş fişini kontrol etmek istedi?

Bozulan her şeyi yenisi ile değiştirebilir miyiz? Neden?

Satıcı ürünü değiştirmek istemezse ne olur?

Tüketici hakları ile ilgili başvurabileceğimiz kuruluşlar hangileridir?

Arda’nın satın aldığı bozuk peynirle ilgili şikayetini dile getiren bir dilekçe yazınız.

Bir Cevap Yaz.