Ekonomi ve Yaşamımıza Etkisi Nedir?

EKONOMİ VE YAŞAMIM

Sayfadaki fotoğrafları inceleyiniz. Bu köyde yaşayanların geçim kaynakları ve yaşantısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bolu Kındıra Köyü

Kındıra köyü Bolu merkezine 13 km uzaklıkta bir dağ köyüdür. Köyde halkın geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Karadeniz ikliminin etkili olduğu köyde ormanlar geniş yer kaplar. Bu nedenle köyün bir diğer ekonomik faaliyeti ormancılıktır.

Kartalkaya yolunda tatilcilerin yardımına köylüler koştu

Yılbaşı tatilini geçirmek için Bolu’nun kayak merkezi Kartalkaya’ya giden tatilcilerin kara saplanan araçları köylüler tarafından traktörle çekilerek kurtarıldı. Yoğun kar yağışı kayak merkezi Kartalkaya yolunda ulaşımı olumsuz etkiledi. Yılbaşı tatilini Kartalkaya’da geçirecek olan tatilciler de yolda yoğunluk oluşturdu. Araçları kara saplanan tatilcilerin yardımına, yol boyunca zincir satan köylüler yetişti.

Kındıra köyü Kartalkaya Kayak Merkezi’ne varmadan önceki son köydür. Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden birisi olan Kartalkaya Kayak Merkezi Bolu ilinin güneydoğusunda Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. Kayak merkezinde aralık ayı başından mart ayı sonlarına kadar kayak yapılabilmektedir. Kındıra köyünün kaderi Kartalkaya Kayak Merkezi’nin açılmasıyla değişmiştir. Kayak merkezine giden yolun köyden geçmesi halkın geçim kaynaklarını ve yaşayışını değiştirmiştir. Nasıl mı? Gelin birlikte bakalım.

Fotoğraflarda gördüğünüz gibi köylüler kayak merkezine giderken kar nedeniyle yolda kalan araçlara zincir takıp traktörlerle çekerek yeni bir kazanç yolu elde etmişler.

Kındıra Köyü’nde Kayak merkezine giden turistlerin mola verip konaklayabilecekleri, kayak malzemeleri satın alabilecekleri, kiralayabilecekleri tesisler kurulmuş. Yol boyunca benzin istasyonu, restoranlar ve köy ürünlerini satan dükkanlar açılmış. Böylece köylülerin gelir kaynaklarından biri de ticaret olmuş. Ülkemizde genellikle köylerden kente doğru göçler yaşanırken bu köyde tersi bir durum var. Bu yol sayesinde köyü ve doğal güzelliklerini tanıyan insanlar buraya göç etmeye başlamışlar. Köyün şimdilerde bir ekonomik faaliyeti de turizm olmuş. Buraya yerleşenler turistlerin de konaklayabilmeleri için küçük oteller yapıp işletmeye başlamışlar.

1. Kındıra köyünün gelir kaynaklarında nasıl bir değişim olmuştur?
2. Bu değişim insanların yaşamını nasıl etkilemiş olabilir?

Sıra Sizde

Sizin yaşadığınız yerde ekonomik faaliyetleri etkileyen benzer bir durum yaşandı mı? Yaşandıysa bu durum insanların yaşamında nasıl bir değişime neden oldu ?

Bir Cevap Yaz.