Ekonomi için yeni fikirler neler olabilir?

EKONOMİ İÇİN YENİ FİKİRLER

Girişimcilik kavramından ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

Nuri Demirağ, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerindendir. Türkiye’nin 10 bin km’lik demiryolu ağının 1250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştirmiş ve Nuri Demirağ’a bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk
tarafından “Demirağ” soyadı verilmiştir. Cumhuriyet döneminin sayılı zenginleri arasına girmiş yeni fikirlere açık olması ve çalışkanlığı ile tanınmış bir iş adamıdır.

Nuri Demirağ, Türkiye’de uçak fabrikasının kuruluşu, paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştirmiştir. Demirağ, demiryolu yapımı yanında büyük inşaat projeleri de gerçekleştirmiştir. Devrin en zengin iş adamı olan Nuri Demirağ, 1936 yılında Türkiye’nin ilk uçak fabrikasını kurmak için girişimlere başladı. O yıllarda ordunun uçak ihtiyacı halktan ve zengin işadamlarından toplanan bağışlarla karşılanıyordu.

İstanbul’da atölye binası inşa edildi. Deneme uçuşlarını yapabilmek için Yeşilköy’de arazi satın aldı. Bu alan, günümüzde Uluslararası İstanbul Atatürk Havalimanı olarak kullanılır. Uçakların planını Türkiye’nin ilk uçak mühendislerinden Selahattin Reşit Alan çizdi. 1936’da ilk tek motorlu uçak üretildi. İlk uçak siparişini 1938 yılında Türk Hava Kurumu (THK) verdi.

1941’de tamamen Türk yapımı ilk uçak İstanbul’dan Sivas Divriği’ye uçtu. Nuri Demirağ’ın oğlu ve pilot yetiştirmek için kurulan Gök Okulu’nun ilk mezunlarından olan Galip Demirağ, bu uçuşta pilot idi. Fabrika 1950’li yıllarda çeşitli bürokratik engeller nedeniyle kapandı.

Nuri Demirağ hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?
Yaptığı çalışmalar ülke ekonomisine ne tür katkılar sağlamıştır?
Nuri Demirağ hangi kişilik özelliklere sahiptir?

Üretilen malların tüketicilere ulaşabilmesi dağıtım yoluyla olmaktadır. Ekonomide üretim kadar dağıtım da önemlidir. Bu nedenle aşağıdaki haberde olduğu gibi dağıtımı kolaylaştıran bazı projeler de yapılmaktadır.

PTT ‘‘drone’’larla kargo teslimatı yapacak!

Dünya devi teslimat şirketleri gibi PTT’de insansız hava aracıyla kargo teslimatı yapmayı hedefliyor.

Bazı dünya devi şirketlerin drone ile kargo teslimatı konusunda attığı adımlardan sonra yenilikçi şirketler de bu alanda çalışmalar yürüttüğünü açıkladı. Ülkemizde de drone ile teslimat konusunda bazı haberler gelirken, PTT de bu alanda bir proje hazırladığını söyledi. PTT Genel Müdürü katıldığı bir yayında PTT’nin drone ile kargo taşıma projesinden bahsetti. İnsansız
hava aracı ile kargo taşıma projesi de son alıcı tarafında kuryeye ihtiyaç duymadan drone ile kargonun teslim edilmesine imkan tanıyor.

Özellikle PTT gibi asırlardır bu alanda hizmet veren bir kurumun drone ile teslimat konusunda adımlar atması ülkemizdeki diğer teslimat odaklı şirketler için de örnek olabilir.

Dağıtımda drone kullanımı ne gibi kolaylıklar sağlayabilir?

Öğrencilerden yumurtanın raf ömrünü uzatan proje

Afyonkarahisar’da Süleyman Demirel Fen Lisesi 10’uncu sınıf öğrencileri, yumurtanın raf ömrünü 2,5 aya çıkaran proje hazırladı.

Keçiboynuzundan elde edilen karışımı kullandıkları proje ile TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının Eskişehir Bölge Elemelerinde birinci olan Mustafa Can Kifteci ve Barış Akarca, üzeri kirli olmasına rağmen yumurtaların neden yıkanmadan buzdolabına konulduğunu merak ettiklerini söylediler. Annesinin yıkanan yumurtaların bozulduğunu söylemesi üzerine Kifteci bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonunda, yıkanan yumurtanın üst katmanındaki zarın bozulduğunu, gözeneklerin açıldığını ve bakterilerin içeriye daha hızlı girebildiğini gördü.

Bunun üzerine Kifteci ve arkadaşı Akarca yumurtanın yıkandıktan sonra bozulmadan saklanabilmesi için bir proje geliştirdiler.
Mikrop öldürücü özelliği bulunan keçiboynuzu çekirdeklerinden elde ettikleri tozla, bir jel hazırladılar. Bunu yıkanmış yumurtanın yüzeyine sürerek yumurtayı buzdolabında saklanabilecek hale getirdiler.

Haberdeki öğrencilerin yaptığı proje ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlayacaktır?
Haberdeki öğrencilerin projelerinde işbirliği yapmalarının önemi nedir?

Yukarıdaki örnekteki gibi ekonomiye katkı sağlayan projeler çocuklar ve gençler tarafından da yapılabilir. Bu amaçla bazı kuruluşların ve eğitim kurumlarının açtığı proje yarışmaları ve etkinlikler vardır. Siz de bu çalışmaların içinde yer alıp çeşitli projeler üretebilirsiniz.

Arkadaşlarınız ile bir grup oluşturarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir fikir geliştiriniz. Bunun için:

1- İlk olarak bir fikir bulmalısınız. Tarım, sanayi, hizmet, ulaşım gibi bir iş kolu seçiniz. Bu iş kolunda üretim, dağıtım veya tüketimin geliştirilebilmesi ve arttırabilmesi için yeni fikirler belirleyiniz.

2- Önceki çalışmaları inceleyiniz. Daha önce sizin fikrinizle ilgili yapılan çalışmaları araştırıp nasıl bir yenilik yapacağınıza karar verin.

3- Çalışma programı hazırlayınız. İş bölümü yaparak işi nerede, nasıl, hangi kaynakları kullanarak yapacağınızı kararlaştırınız.

4- Uygulanabirliğini değerlendiriniz. İş fikrinizin yapılabilir, uygulanabilir olup olmadığını değerlendirin. Eğer uygulanabilir değilse başa dönünüz.

5- Her şey bitti, sıra geldi yazmaya. Fikrinizi açıklayan dosyanızı hazırlayın. Gerekli ise çizim de yaparak raporunuzu oluşturunuz.

6- Sunumunuzu yapın. Şimdi artık fikrinizi sınıf arkadaşlarınıza sunabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz.