Çevrenizdeki doğal varlık, tarihi mekan, tarihi eser ve tarihi nesnelere örnekler veriniz.

Çevrenizdeki doğal varlık, tarihi mekan, tarihi eser ve tarihi nesnelere örnekler veriniz. Defterinize örnekler yazınız.

Yaşadığım köy Abant Gölü’ne çok yakındır. Her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen bu göl Bolu ili sınırları içindedir. Etrafında bisiklete bindiğimiz Abant, ormanların arasında mavi bir nazar boncuğu gibidir. Sonbaharda gölün çevresindeki ağaçlar yeşilden sarıya, turuncudan kırmızıya renk değiştirir. Gölün yüzeyinde nilüferler yüzer. Göl kıyısında ata ya da faytona binilebilir. İsteyenler doğaya zarar vermemek şartıyla piknik yapabilir.

Cumalıkızık 700 yıllık geçmişe sahip. Tarihi eserlerini ve doğal güzelliklerini halkının duyarlılığı sayesinde koruyabilmiş. Cumalıkızıklılar belediyenin de desteğiyle köylerini korumak ve tanıtmak için çalışmalar yapmışlar. Önce köy ve çevresindeki tarihi eser ve doğal güzellikleri belirlemişler. Tarihî evleri, camiyi, çeşme ve hamamı aslına uygun olarak restore etmişler. Bu evleri turistlerin yararlanması için pansiyon, kafe ve restoranlara dönüştürmüşler. Köyde bulunan doğal varlıklardan yüzlerce yıllık çınar ağaçlarını da koruma al na almışlar. Zamanla köyde yetişen ürünlerin satışına başlamışlar. Ziyaretçilerin köydeki yaşam tarzını, örf ve âdet görebilecekleri bir Etnografya müzesi açmışlar. Halk tarafından bağışlanan eserlerle oluşturulan müzede geçmişte kullanılan aydınlatma ve ısıtma araçları, tarım aletleri, silahlar, av malzemeleri gibi yöre kültürünü yansıtan eserlere yer vermişler. Köye olan ilgi her geçen gün artmış ve köy dizilerin, sinema filmlerinin çekildiği bir yer haline gelmiş.

İstanbul; cami, saray, türbe, hamam, konak gibi çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Bu eserlerden beni en çok etkileyen Mimar Sinan’ın yaptığı Süleymaniye Camisi’dir.

Estetik açıdan son derece zarif dört minaresi ile çok uzaklardan dahi görülebilmektedir. Avlusu, şadırvanı ve yüksek kubbesi ile son derece etkileyicidir. İstanbul’da çok sayıda müze bulunmaktadır. Bunların en önemlisi Topkapı Sarayı’dır. Topkapı Sarayı Müzesi’nde antika saat, mutfak eşyası, tablo gibi hayranlık uyandıracak pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Şehrimiz doğal varlıklar bakımından da zengindir. Şehri ikiye ayıran Boğaz, çevresindeki tarihi yalılarla eşsiz bir manzara sunmaktadır. Ziyaretçilerin sıklıkla uğradığı bir yerdir. Vapurlarla ulaşabileceğiniz Adalar’da tarihi eserleri görmek, yüzmek ve piknik yapmak mümkündür. Tüm bu özellikleriyle İstanbul ülkemizin en çok ziyaret edilen şehri durumundadır.

Bir Cevap Yaz.