Çevrenizdeki doğal güzelliklerden hangilerini biliyorsunuz?

Çevrenizdeki doğal güzelliklerden hangilerini biliyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Ülkemiz; çok çeşitli doğal güzelliklere sahiptir. Doğal güzelliklerimizin yanında tarihi eserler yönünden de oldukça zengin bir mirasa sahibiz. Çünkü ülkemizde Osmanlı, Selçuklu, Roma gibi birçok devlete ait eserler bulunmaktadır. Çevremize baktığımızda mutlaka bir doğal güzellik ve tarihî bir mekân ya da eserle karşılaşırız.

Bursa’nın tarihi bir köyüne Cumalıkızık’a gidelim. Bu şirin köyü tanıyarak turistlerin akın ettiği bir yer haline geldiğini, insanların buranın tanıtımı için neler yaptığını öğrenelim. Cumalıkızık 700 yıllık geçmişe sahip. Tarihi eserlerini ve doğal güzelliklerini halkının duyarlılığı sayesinde koruyabilmiş. Cumalıkızıklılar belediyenin de desteğiyle köylerini korumak ve tanıtmak için çalışmalar yapmışlar. Önce köy ve çevresindeki tarihi eser ve doğal güzellikleri belirlemişler.

Tarihi evleri, camiyi, çeşme ve hamamı aslına uygun olarak restore etmişler. Bu evleri turistlerin yararlanması için pansiyon, kafe ve restoranlara dönüştürmüşler. Köyde bulunan doğal varlıklardan yüzlerce yıllık çınar ağaçlarını da koruma altına almışlar. Zamanla köyde yetişen ürünlerin satışına başlamışlar. Ziyaretçilerin köydeki yaşam tarzını, örf ve âdeti görebilecekleri
bir Etnografya müzesi açmışlar. Halk tarafından bağışlanan eserlerle oluşturulan müzede geçmişte kullanılan aydınlatma ve ısıtma araçları, tarım aletleri, silahlar, av malzemeleri gibi yöre kültürünü yansıtan eserlere yer vermişler. Köye olan ilgi her geçen gün artmış ve köy dizilerin, sinema filmlerinin çekildiği bir yer haline gelmiş.

Bir Cevap Yaz.