Bu günlerde siz ve çevrenizdeki insanlar neler yapmaktasınız? Gözlemlerinizi defterinize yazınız.

Kültürel unsurlar insanların kaynaşması, dayanışması, birlik ve beraberlik içinde yaşaması açısından önemlidir. Aşağıda kültürel unsurlarımızdan bazıları verilmiştir. Bu günlerde siz ve çevrenizdeki insanlar neler yapmaktasınız? Gözlemlerinizi defterinize yazınız.

• Ramazan Bayramı: Büyüklerimizin ellerinden öper, akraba ziyaretinde bulunur. Mezarlıklarda ölülerimize dualar ederiz.

• Askere uğurlama törenleri: Gençlerin aileleri ile yakınlarının davul-zurna eşliğinde çektikleri halaylar, asker adaylarının omuzlarda gezdirilmeleri, atılan hoş ve güzel sloganlar o kadar içten ve doğaldı ki, uzun uzun hayranlıkla seyrettiğimi hatırlıyorum. Sonunda dualarla gözyaşları ile vedalaşan asker adayları bindikleri otobüslerle gözden kayboldular.

• 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: Günümüzde 23 Nisan günlerinde bayram Türkiye Cumhuriyeti devleti erkanının başta Anıtkabir olmak üzere çeşitli Atatürk anıtlarında yaptıkları resmî törenlerle başlamakta, stadyumlarda ilköğretim öğrencilerinin hazırladığı gösterilerin sergilenmesi ve resmî geçit töreniyle devam etmektedir. Akşamları da büyük şehirlerde fener alayı düzenlenir. Resmî törenlerden sonra bayram yeri olarak nitelendirilen çayırlarda güreşler, koşular ve başka çeşit yarışmalar düzenlenir. Çeşitli sivil toplum örgütleri veya kuruluşlar tarafından düzenlenen etkinlikler yer alır. Önceden belirlenmiş öğrenciler kısa bir süreliğine kurumlardaki devlet memurlarının makamlarına oturur, onlarla orada sohbet edilir. Ayrıca 23 Nisan günü Türkiye’de resmî tatil günüdür. İlköğretim öğrencilerine 24 Nisan günü de tatildir.

• Düğünler: Ülkemizde geleneksel düğünlerde farklı müziklere ve çalgılara rastlanır. Karadeniz’de tulum ve kemençe; Orta Anadolu’da keman, bağlama, davul ve zurna; Trakya’da klarnet ve darbuka çalınır. Bazı yörelerde gelinler, baba evinden çıkarıldıktan sonra bir ata bindirilir ve yeni yuvasına getirilir.

Anadolu’da yapılan düğünlerde misafirlere düğün yemeği verilir. Yöreden yöreye farklılık göstermekle birlikte düğünlerde yaygın olarak çorba, keşkek, pilav ve et yemekleri konuklara ikram edilir

 

Bir Cevap Yaz.