Bölge Sınırları Nasıl Belirlenmektedir?

BÖLGE SINIRLARI

Bölge sınırları, bölgeyi oluşturma amaç ve ölçütlerine göre değişiklik gösterebilir. Doğal özelliklere (yer şekilleri, iklim, su durumu, bitki örtüsü vb.) bağlı olarak oluşturulan bölgelerin sınırlarının değişmesi çok uzun zaman alabilir. Ancak beşerî ve ekonomik özelliklere (tarım, nüfus vb.) göre oluşturulan bölgelerin sınırları kısa sürede değişebilir. Hatta bazı bölgeler, tarihî süreç içerisinde ortadan kalkarak yapılan yatırımlarla yeni bölgelere dönüşebilir (DOKAP).

Bazı bölgelerin sınırları birbiriyle örtüşürken bazılarınınki tamamen birbirinden farklı olabilir. Örneğin ılıman iklim bölgeleri, yoğun nüfuslu bölgeler ve gelişmiş ulaşıma sahip bölgelerin sınırları birbirleriyle örtüşmektedir. Genç oluşumlu araziler ile taş kömürü çıkarma alanları bölgesinin sınırları ise örtüşmemektedir.

Bazı bölgelerin sınırları tam olarak belliyken bazı bölgelerin sınırları tam olarak belli değildir. Örneğin ülkemizin siyasi sınırları kesin hatlarla bellidir. Ancak Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasındaki sınırlar kesin olarak belirlenemez.

Genellikle;
• Akdeniz ikliminde yer alan bölgelerle yaz turizminin görüldüğü bölgelerin
• Nüfusun yoğun olduğu bölgelerle ulaşımın geliştiği bölgelerin
• Maden bölgeleriyle sanayi bölgelerinin
• İklim bölgeleriyle bitki örtüsü bölgelerinin birbirleri ile çakıştığı görülür.

Bölge Sınırlarının Değişim Süresi

Aşağıda çeşitli bölgeler verilmiştir. Bu bölgelerin özelliklerini dikkate alarak verilen bölge türlerinin karşısına uygun olan durumu işaretleyiniz.

Örnek Soru

I. Türkiye’nin maki bitki örtüsü bölgesi
II. GAP bölgesi
III. Yeşilırmak Havzası Gelişim Projesi Bölgesi
IV. Türkiye’nin dağlık bölgeleri
V. Türkiye’nin göl bölgeleri

Yukarıda verilen bölgelerden hangilerinin sınırlarının, diğerlerine göre daha uzun sürede değişime uğraması beklenir?

A) I ve II

B) I ve V

C) II ve IV

D) II ve V

E) IV ve V

Çözüm: Doğal koşullara göre oluşan bölge sınırları daha uzun sürede değişime uğrar. Bu nedenle Türkiye’nin dağlık ve göl bölgeleri sınırlarının değişimi daha uzun sürede gerçekleşir.

İngiltere AB’den Çıkış Sürecini Resmen Başlattı

İngiltere, Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini işleme koyarak 44 yıllık üyeliğin ardından Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecini resmen başlattı.

İngiltere’nin AB Daimi Temsilcisi Tim Barrow; Başbakan Theresa May imzalı birlikten ayrılmayı düzenleyen Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini işleten mektubu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’a yerel saatle 13.20’de verdi. Tusk, sosyal medya hesabından, “9 ay sonra İngiltere Brexit sürecini başlattı.” açıklamasını yaptı. Böylece, İngiltere’nin geçen sene haziran ayında yapılan referandumun sonucu çerçevesinde birlikten ayrılması süreci de resmen başlamış oldu.

Tarafl ar, bir sonraki aşamada ayrılma anlaşmasının maddelerine ilişkin müzakerelere başlayacak. İki yıl sürmesi öngörülen süreç, İngiltere ve AB’nin üzerinde anlaşacakları metnin, hem İngiltere Parlamentosu hem de Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanmasıyla tamamlanacak.

AB Konseyi Başkanı Tusk, cuma günü AB’nin Brexit yol haritasının taslağını açıklayacak. Taslağın, 29 Nisan’da yapılacak İngilteresiz AB liderleri zirvesinde kabul edilmesi durumunda müzakerelere geçilecek. AB’nin, önceki taahhütlerinden dolayı İngiltere’ye yaklaşık 60 milyar avroluk bir fatura çıkaracağı belirtiliyor. Söz konusu faturanın, müzakerelerde en tartışmalı konulardan biri olması bekleniyor. Ayrıca İngiltere’de yaşayan birlik vatandaşları ile AB ülkelerinde yaşayan İngiltere vatandaşlarının Brexit sonrası durumları da diğer zorlu konular olarak öne çıkıyor.

23 Haziran 2016’da yapılan referandumda halkın yüzde 52’si AB’den ayrılma yönünde oy kullanmıştı. Geçen süre zarfında AB, sık sık İngiltere yönetiminden 50. maddeyi bir an önce işletmesini istemişti. İngiltere, 1973 yılında birliğe katılmıştı.

Bu yazı gönderilmiş Genel. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yaz.