Ay’ın değişik şekillerde görünmesinin Dünya etrafındaki dolanımıyla ilgisi var mıdır?

Yukarıdaki fotoğraflarda Ay’ın görünümünde meydana gelen değişiklikleri dikkatlice inceleyiniz. Ay’ın bir süre sonra başlangıçtaki hâline döndüğü dikkatinizi çekti mi? Ay’ın değişik şekillerde görünmesinin Dünya etrafındaki dolanımıyla ilgisi var mıdır? Tahminlerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.

Yukarıdaki fotoğrafta Ay Güneş ile Dünya arasında kaldığında onu göremeyiz. Çünkü Ay’ın ışık almayan yüzü Dünya’ya dönüktür. Ay’ın bu durumuna yeni ay denir. Yeni ay durumundan bir hafta sonra Ay’ın ışık alan yüzünün yarısı Dünya’dan D harfi şeklinde görülür. Ay’ın bu görünümüne ilk dördün denilir. İlk dördünden bir hafta sonra Ay’ın ışık alan yüzünün tamamı Dünya’dan görülür. Bu durumda Ay, dolunay hâlindedir.Dolunay hâlinden bir hafta sonra Ay’ın ışık alan yüzünün yarısı ters D harfi gibi görünür. Ay’ın bu görünümüne de son dördün denilir.

Hilal evresi Ay, Güneş’in doğusunda olduğu zamanda görülür. Dünya’dan bakıldığında Ay ters “C” harfi veya “C” harfi gibi görünür. Şişkin ay, Ay’ın ilk dördün evresi ile dolunay evresi veya dolunay evresi ile son dördün evresi arasında görülen ara evredir.

Ay’ın evrelerinin görülme nedeni olarak Ay’ın Dünya etrafındaki dolanma hareketi ve Güneş’ten aldığı ışığı yansıtması gösterilebilir.

Bir Cevap Yaz.